Rapolitics vælger ny bestyrelse og forperson

Af Nikoline Skaarup

Efter den årlige generalforsamling i foreningen er fire nye medlemmer valgt ind i bestyrelsen. Vi får samtidig vores yngste forperson til dato i storytelleren og aktivisten Manilla Ghafuri.

Efter at en vis global epidemi har resulteret i flere måneders udskydelse, kunne vi i går, mandag den 17. august, endelig mødes til generalforsamling i foreningen. Udover glædelige gensyn med foreningsmedlemmer og andre interesserede, bød dagen blandt andet på en gennemgang af alt fra årsbudget og vedtægtsændringer til kortlægning af vores forskellige projekter og donationer fra aktører som Nordea-fonden, Roskilde Festival og Tuborg-fondet.

2020-bestyrelse med glædelige gensyn og nye stærke kræfter

Vigtigst af alt skulle der på generalforsamlingen vælges ny bestyrelse, som i alt består af max ni medlemmer. Af genvalgte medlemmer finder vi Peter Tindborg (Mellemfolkeligt Samvirke), Simon Grum (Novo Nordisk), Jeppe Bo Pedersen (Mellemfolkeligt Samvirke) og Bābak Vakili (tekstforfatter, podcaster og rapper), som alle fortsætter et år mere. Derudover er vi pavestolte over at kunne byde velkommen til hele fire nye bestyrelsesmedlemmer, som vi tror på vil bringe masser af relevant erfaring og passion til foreningen.

Aya Lee

Aya Lee er et kendt ansigt i Rapolitics, hvor hun har været med fra starten som blandt andet sekretariatsleder. Nu arbejder hun som projektleder i Institut for Menneskerettigheder med særligt fokus på deres ungeindsats og udbredelsen af børn og unges kendskab til menneskerettighederne gennem undervisning og samarbejder på tværs af civilsamfundet, de danske uddannelsesinstitutioner og kulturlivet. Aya er uddannet Cand. Mag i Psykologi og Kultur- og Sprogmødestudier fra RUC, og vi er glade for, at Aya igen bliver en fast del af Rapolitics’ videre udvikling.

Eline Feldman

Eline Feldman har fulgt med i Rapolitics’ arbejde på sidelinjen, siden hun for omkring syv år siden bookede Rapolitics-workshops ud til skoler i Københavns Kommune. Siden har hun fortsat arbejdet med bekæmpelse af diskrimination blandt andet gennem en bestyrelsespost i FRAK, som medlem af Rådet for Etniske Minoriteter og som leder af en boligsocial indsats ved navn NørreBrobyggerne i området omkring Lundtoftegade. Her sætter hun aktiviteter i gang for og med børn og unge, og det er med andre ord ikke ukendt for Eline at arbejde med unge og kreativ udfoldelse i kampen om at styrke unges selvtillid. Eline bringer en imponerende erfaring og viden om integration med til bestyrelsen, som vi glæder os til at få i spil.

Anne Mette W. Nielsen

Anne Mette W. Nielsen arbejder til daglig som forsker i Center for Ungdomsforskning under Aalborg Universitet. Hun har netop afsluttet et tre-årigt forskningsprojekt om unge og deltagelse og brænder for forskning i kunst, unge og kreative processer. Anne Mette har flere gange stødt på Rapolitics i forbindelse med sin forskning og glæder sig til at komme tættere på det arbejde, der foregår i foreningen. Anne Mette kommer med et ungesyn, der matcher vores ambitioner i Rapolitics, hvor diskussionen ikke blot handler om, at unge skal have en stemme, men at de skal opleve værdien i deres stemmer, og at de rykker på noget i samfundet. Udover nu at være bestyrelsesmedlem i Rapolitics bestrider Anne Mette flere tillidshverv som blandt andet medlem af Advisory Board for performancegruppen Sisters Academy. Anne Mettes baggrund med forskning taler i høj grad ind i Rapolitics’ ambitioner om at blive en platform for viden om kunstnerisk aktivisme, som blandt andet er en stor gren af vores videreførelse af Hip Hop Hub.

Ung ny forperson skal bygge bro mellem foreningens projekter

Udover at Manilla Ghafuri er det sidste nye medlem af bestyrelsen, så skal Manilla også overtage posten som forperson efter Peter Tindborg, og det gør hende til Rapolitics’ yngste forperson nogensinde. Manilla har været en fast del af Rapolitics-familien, siden hun for cirka syv år siden blev en del af Storyteller-holdet, og som ‘insider’ kan Manillas erfaring fra scenekanten hjælpe med at bygge endnu større bro mellem foreningens mange projekter.

Manilla læser dansk på Københavns Universitet og knokler for at forfølge drømmen om at blive gymnasielærer. Hun har arbejdet som folkeskolelærer og beskæftiger sig løbende med kreative og kunstneriske udtryksformer fra musik og scenekunst til storytelling og teater. Manilla er født i Afghanistan og kom til Danmark med sin familie i 2001. Hun har dedikeret en stor del af sit liv til at kaste lys over flygtningesituationen og spørgsmålet om integration, blandt andet også i 100% Fremmed, hvor hun har arbejdet på et dokumentaristisk kunstprojekt med flygtningeportrætter.

Om posten fortæller Manilla:

Det er en kæmpe ære, og det er ikke heeelt gået op for mig endnu. Vi er én stor familie i Rapolitics, og jeg føler mig tryg ved formandsposten – selvom det kribler lidt i maven. Jeg er omgivet af en masse fantastiske mennesker, og jeg har fået den største opbakning. For mig er det vigtigt, at man har hjertet med – og efter generalforsamlingen i går, gik det op for mig, hvor meget jeg glæder mig til at videreføre opgaven.

Vi byder den nye bestyrelse og forperson velkommen i foreningen, og glæder os til at dele vores videre arbejde med jer alle!