RAPOLITICS SØGER ØKONOMIMEDARBEJDER

Af Sekretariatet

Har du styr på bogføring, regnskaber og forretningsudvikling? Er du interesseret i kunst og aktivisme? Har du lyst til at blive en del af et sprudlende sekretariatsteam i en lille men ambitiøs forening? Så er du måske vores nye økonomimedarbejder! 

 

Som økonomimedarbejder vil du komme til at stå for udviklingen af foreningens nye forretningsstrategi, al bogføring, løn, budgetter og regnskaber. Som forretningsudvikler, vil du få mulighed for at udvikle og teste nye salgsformater i samarbejde med sekretariatsteamet, vores fantastiske coaches og storytellers. Det bliver din opgave at lægge en strategi for, hvordan vi som ngo kan udvikle et bæredygtigt fundament der sikre foreningens fremtid. Som bogholder, bliver det dig der ved mest om økonomi på sekretariatet og som sørger for at alle tal stemmer og der er styr på løn, honorar, refusioner, afrapporteringer til fonde, budgetter og regnskaber. Du behøver ikke at have en bogholderiuddannelse, for os er erfaring med bogholderi, praktisk økonomi og forretningsudvikling vigtigere. Det er en fordel, hvis du i forvejen er bekendt med E-conomics og/eller har erfaring med at bogføre i et projektmodul.

DINE ARBEJDSOPGAVER BLIVER

 • Udvikling af ny forretningsstrategi for Rapolitics 
 • Outreach til nye samarbejdspartnere 
 • Salg og markedsføring  
 • Bogføre projektøkonomi og non-profit foreningsøkonomi. Vi bogfører i E-conomics. 
 • Planlægge budgetter sammen med sekretariatsmedarbejdere 
 • Fremlægge regnskaber for sekretariatsmedarbejdere, forretningsudvalget, bestyrelsen og til generalforsamling 
 • Praktisk økonomi for foreningen og projekter: Betale regninger, refundere udgifter og opkræve fakturaer, anmodninger om refusioner, udbetaling af løn og honorarer 
 • Ordne administrative opgaver såsom indberetninger til myndigheder, anmodninger om refusioner ved barsel, sygdom eller andet 
 • Gøre årsregnskab klar til revisor – afstemme løn, skat, gennemtjekke årets forbrug 
 • Gøre projektregnskaber klar til revision – følge fondes vejledninger 
 • Udvikle nye projekter og fundraise i samarbejde med sekretariatsteamet 
 • Timer og ansættelsesperiode

  20 timer om ugen fra 1. oktober 2021 til 31. marts 2022. Derefter 15 timer om ugen fra den 1. april til 1. september 2022 med mulighed for forlængelse.

 • Arbejdssted

  Arbejdet vil primært foregå fra vores kontor i København

 • Løn

  Løn efter kvalifikationer

 • Ansøgning og ansøgningsfrist

  Hvis du er interesseret i stillingen, så send en side om dig selv, og hvorfor vi skal ansætte netop dig, samt dit CV til Sekretariatsleder Sif Østergaard Zachariassen senest søndag den 26 september 2021 på sif@rapolitics.org.

 • Yderligere info

  Tiden er fleksibel og der må forventes aften og weekendarbejde.

OM RAPOLITICS

Som ansat bliver du en del af foreningens sekretariat, der har kontor hos Demokrati Garage på Rentemestervej 57, 2400 Kbh NV. Vi er et sprudlende, dynamisk, engageret og kreativt sekretariatsteam, der finder mening i vores arbejde og brænder for at gøre en forskel. 

 

Rapolitics er en non-profit forening, der med afsæt i hiphopkulturen og kunstnerisk aktivisme styrker unges holdningsdannelse, selvværd og politiske mod i eksperimenterende og skabende fællesskaber for og med unge i hele landet.  Organisationen består af en bestyrelse, et sekretariat, et coach-team med dygtige dansere, rappere og storytellers og en gruppe af Danmarks sejeste frivillige!